Ammatillisen koulutuksen järjestäjäverkko kaipaa kehittämistä Varsinais-Suomessa |
01.04.2010

Ammatillisen koulutuksen suosio kasvaa yhä. Ammattiin tähtäävää osaamista hakevat sekä nuoret että aikuiset. Laadukas koulutus edellyttää eri tahojen yhteispeliä.
Laadukkaalla ja työelämälähtöisellä koulutuksella turvataan elinkeinoelämälle osaajia ja opiskelijat parantavat mahdollisuuksiaan työelämässä. Laadukas koulutus edellyttää yhteistyötä työelämän, mutta myös oppilaitosten ja eri koulutusasteiden välillä.
Varsinais-Suomessa on valmistunut Turun yliopiston kasvatustieteiden tiedekunnan Koulutuksen arviointi- ja kehittämisyksikön tekemä selvitys, jossa tarkastellaan toisen asteen ammatillisen koulutuksen yhteistyötä, yhteistyön kehittämistarpeita ja ammatillisen koulutuksen järjestäjäverkon toimivuutta.
Selvityksen kohteena olivat toisen asteen ammatillinen koulutus, aikuiskoulutus sekä oppisopimustoimistot Varsinais-Suomessa.
Varsinais-Suomessa paljon koulutuksen järjestäjiä
Haastatteluihin perustuvasta selvityksestä ilmenee, että koulutuksen järjestäjiä on maakunnassa paljon ja järjestäjäverkko on pirstaleinen.
Maakunnan yhteistyöryhmän koulutusjaoston aloitteesta tehdyn selvityksen viesti on selvä: käytännön toimia yhteistyön edistämiseksi tarvitaan. Yhteistyötä tehdään jonkin verran, mutta esimerkiksi nuorisoasteen ja aikuiskoulutuksen oppilaitosten välillä tai koulutuksen suunnittelun osalta sitä ei ole.
– Yhteistyö jää usein tekemättä, jos se perustuu vain organisaatioiden omaan viitsimiseen, eikä tarpeeseen, toteaa EKn Turun toimiston aluepäällikkö Piia Alvesalo.
Palveleeko nykyinen verkko?
– On aiheellista kysyä, palveleeko nykyinen ammatillisen koulutuksen järjestäjien ja oppisopimustoimistojen verkko koulutusta etsivää opiskelijaa tai täydennyskoulutusta ripeästi tarvitsevaa yritystä. Kuka kantaa vastuun, että koulutusta kehitetään sitä tarvitsevien tahojen näkökulmasta eikä omaa hallintoaan puolustavan koulutuksen järjestäjän vinkkelistä, Alvesalo kysyy.
Opetusministeriö myöntää lisärahoitusta myös koulutuksen järjestäjäverkon kehittämistä varten.
– Useimmissa maakunnissa työhön on jo ryhdytty. Varsinais-Suomessa tulisikin pikaisesti jatkaa selvityksen tulosten pohjalta maakunnan ammatillisen koulutuksen kehittämistä