Yritykset kiinnostuivat yhtenäisen yritysveropohjan esityksestä |
19.04.2011
Komissio antoi maaliskuun puolivälissä direktiiviesityksen yhtenäisestä yritysveropohjasta Euroopassa. Tämä Lissabonin strategiaan pohjautuva ns. Common Consolidated Corporate Tax Base -hanke (CCCTB) on ollut vireillä EU:ssa lähes kymmenen vuotta ja kokenut ylä- ja alamäkensä.
Talouden taantuma antoi sille uutta nostetta ja Barroson II komissio päätti nyt viedä sitä eteenpäin.Yritykset ovat ottaneet esityksen varsin innostuneesti vastaan. CCCTB poistaisi rajat ylittävät veroesteet EU-alueella ja siirtäisi historiaan vaikeat siirtohinnoittelukysymykset maiden väliltä.
Verokilpailu jatkuisi läpinäkyvänä
Yrityksille on tärkeää, ettei tarkoituksena ole korvata kansallisia verojärjestelmiä CCCTB:llä. Yritykset voisivat valita, alkavatko ne soveltaa CCCTB:tä vai pysyvätkö kansallisen järjestelmän piirissä.
Esitys sisältää yksityiskohtaiset säännökset siitä, miten konsernille laskettaisiin yksi yhteinen verotettava tulos EU-jäsenvaltioissa sijaitsevista yhtiöistä ja kiinteistä toimipaikoista. Tämä tulos jaettaisiin erityisellä jakoavaimella verotettavaksi niihin jäsenvaltioihin, joissa konsernilla on toimintaa. Sen jälkeen jokainen jäsenvaltio verottaisi tulon omalla yritysveroprosentillaan.
CCCTB harmonisoisi siten vain veropohjan, ei verokantoja. Jäsenvaltioiden välinen verokilpailu olisi mallissa täysin läpinäkyvää.
Eteenpäin ns. tiivistetyn yhteistyön mallilla?
Kuten kaikki järjestelmämuutokset, myös CCCTB lisäisi siirtymävaiheessa yritysten hallinnollista taakkaa. Pitkällä tähtäyksellä hallintokustannukset kuitenkin vähenisivät, koska sovellettavana olisi vain yksi verojärjestelmä.
Suurin kysymys jäsenvaltioille on, miten jakoavain kohdentaa niille tuloja verotettaviksi. Jäsenvaltioissa
tehdäänkin nyt todennäköisesti laskelmia yhtenäisen yritysveropohjan vaikutuksista yhteisöverokertymään.
Monta asiaa on vielä ratkaistava, ennen kuin CCCTB saadaan toimimaan ja käyttöön EU:ssa. Niistä vähäisin ei ole se,
että verokysymykset vaativat EU:ssa yksimielistä päätöksentekoa.
Lienee selvää, etteivät 27 jäsenvaltiota saavuta yksimielisyyttä CCCTB:stä. Komissio tarjoaakin takaportiksi ns. tiivistetyn yhteistyön mallia, jossa riittäisi, että kolmasosa jäsenvaltioista alkaisi soveltaa yhtenäistä yritysveropohjaa. Se lienee realistisen tie, jolla CCCTB voi edetä EU:ssa.
Komission CCCTB-sivu ja direktiiviehdotus:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/company_tax/common_tax_base/index_en.htm
Lisätietoja:
Veroasiantuntija Virpi Pasanen ja Brysselin
toimiston päällikkö Tytti Peltonen
Kommentteja 0 kpl