04.02.2010
Tuotanto kääntynyt loivaan kasvuun matalalta lähtötasolta
Suomen elinkeinoelämän suhdannetilanne on EK:n tammikuussa tekemän Suhdannebarometrin mukaan vielä varsin heikko. Merkittävää elpymistä ei ole tapahtunut, vaikka suhdannekuva vakaantuikin asteittain viime vuoden loppua kohti.
Uusia tilauksia saatiin vuoden lopulla aiempaa enemmän, mutta teollisuuden tuotantomäärät kääntyivät ennen vuodenvaihdetta vain loivaan kasvuun suhdannekuopan pohjalta. Palvelualoilla loppuvuoden myyntikehitys oli hieman aiempia odotuksia parempaa, mutta henkilöstön määrä laski silti teollisuuden ja rakentamisen tavoin.
Teollisuuden suhdannenäkymät ovat parantuneet aiemmasta. Heikon suhdannetilanteen ennustetaan kohenevan hiljalleen kuluvan vuoden alkupuoliskolla, mutta kasvulukujen odotetaan silti jäävän mataliksi. Kannattavuuden voimakkaan huonontumisen arvioidaan päättyvän lähikuukausina.
Rakentamisessa lähikuukausien odotetaan olevan melko heikkoja osin kausiluonteisistakin tekijöistä johtuen. Palvelualoilla suhdanteiden ennustetaan puolestaan pysyvän nykyisellään.
Teollisuuden suhdannenäkymiä mittaava saldoluku oli tammikuussa +9. Edellisellä kerralla lokakuussa lukema oli -6. Suhdannekuvan kirkastumista ennusti tammikuussa 17 % vastaajista, kun taas 8 % arvioi suhdannelaskun jatkuvan.
Rakentamisen suhdannenäkymien saldoluku oli tammikuussa -10 (lokakuussa -32). Vahvistuvia suhdanteita ennusti lähikuukausille 13 % yrityksistä, heikkeneviä puolestaan 23 %.
Palveluyritysten suhdannenäkymät olivat tammikuussa tasolla -1 (lokakuussa -5). Tilanteen kohenemista odotti uusimmassa tiedustelussa 17 % ja sen synkkenemistä 18 % vastaajista.
Varovaisia kasvuodotuksia alkuvuodelle
Teollisuusyritykset saivat viime vuoden lopulla edelleen niukasti uusia tilauksia. Tilausten määrä kasvoi kuitenkin hieman edelliseen neljännekseen nähden. Rakentamisessa uusien tilausten määrä laski vielä aavistuksen.
Tilauskanta on edelleen huomattavasti normaalia pienempi niin teollisuudessa kuin rakentamisessakin. Varastot ovat matalalla tasolla kummallakin toimialalla. Lähiaikoina teollisuuden uusien tilausten määrän ennustetaan kasvavan hieman matalalta nykytasolta, kun taas rakentamisessa tilauksia odotetaan yhtä vähän kuin viime vuoden lopulla.
Teollisuusyritysten tuotantomäärät kääntyivät ennen vuodenvaihdetta loivaan nousuun. Hyvin maltillisen kasvun ennustetaan jatkuvan lähikuukaudet. Myös alkukesälle on kasvuodotuksia, mutta kasvutahdin arvioidaan jäävän silloinkin varsin matalaksi.
Myös rakentamisessa tuotannon lasku päättyi viime vuoden lopulla, vaikka kasvu ei vielä alkanutkaan. Lähikuukausille ennustetaan teollisuuden tavoin hidasta tuotantomäärien kasvua. Palvelualojen myynti sujui loppuvuonna aiempia odotuksia paremmin, ja myyntiluvut pysyivät hienoisessa kasvussa. Lähikuukausina hitaan kasvun ennustetaan jatkuvan.
Teollisuusyritysten kapasiteetin käyttöaste on pysynyt hyvin matalana, ja monilla yrityksillä on käyttämätöntä kapasiteettia. Tammikuussa peräti 58 prosentilla yrityksistä oli kapasiteettia vapaana (lokakuussa 55 %).
Henkilöstöodotukset vielä varsin heikot
Henkilöstö supistui viime vuoden lopulla vielä selvästi kaikilla kolmella päätoimialalla. Vähennys jäi kuitenkin hieman pienemmäksi kuin edellisinä vuosineljänneksinä. Henkilöstökehityksen odotetaan olevan varsin heikko vielä lähikuukausinakin. Työvoiman määrä vähenisi edelleen jonkin verran, vaikka laskun odotetaankin loivenevan hieman lisää.
Kannattavuuden heikkenemisen uskotaan päättyvän lähikuukausina
Myyntihintojen lasku oli loppuvuonna vielä melko voimakasta, vaikka se hidastuikin aiemmasta. Lähikuukausien aikana hintojen odotetaan yhä laskevan hieman teollisuudessa ja rakentamisessa. Palveluyrityksillä hintojen laskun arvioidaan päättyvän.
Teollisuudessa kustannusten odotetaan olevan loivassa laskussa, kun taas rakentamisessa ja palveluissa ne kohoaisivat hieman. Sekä teollisuus- että palveluyritykset odottavat kannattavuutensa voimakkaan laskun olevan päättymässä lähikuukausina. Rakentamisessa kannattavuus heikkenisi vielä jonkin verran.
Riittämätön kysyntä on edelleen selvästi suurin toiminnan rajoite. Ammattityövoimapulaa esiintyi hieman rakentamisessa ja muutamalla palvelualalla. Rahoitusvaikeuksia ei pidetty kovin merkittävänä esteenä toiminnalle.
Riittämätön kysyntä koettiin ongelmaksi 50 prosentissa teollisuutta. Rakentamisessa vastaava lukema oli 51 % ja palvelualoilla 36 %. Työvoimapula oli ongelmana 8 prosentilla rakennusyrityksiä ja 6 prosentilla palvelualojen vastaajia.
EK:n Suhdannebarometri
Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n Suhdannebarometri julkaistaan neljä kertaa vuodessa. Kyselyä on tehty säännöllisesti vuodesta 1966 lähtien. Tammikuussa 2010 tehtyyn tiedusteluun vastasi 1 091 yritystä, jotka työllistävät Suomessa runsaat 270 000 henkilöä.
Lisätietoja:
Penna Urrila, puh. (09) 4202 2606